وجود ذرات معلق آب در «جو» علت مشکل تنفسی خوزستانی‌ها

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان از مراجعه یک‌هزار و 500 بیمار با مشکل تنفسی به مراکز درمانی شهرهای زیر پوشش این دانشکده پس از بارندگی‌های اخیر خبر داد و گفت: وجود ذرات معلق آب در «جو» دلیل بروز این مشکل است.

عبدالله خوان‌زاده ظهر امروز در حاشیه افتتاح بخش مراقبت‌های ویژه قلبی بیمارستان شهید بهشتی در جمع خبرنگاران از مراجعه یک‌هزار و 500 بیمار با مشکل تنفسی به مراکز درمانی شهرهای زیر پوشش این دانشکده شامل آبادان، خرمشهر و شادگان خبر داد و اظهار کرد: این تعداد بیمار در طی یک بازه زمانی (بارندگی اخیر) به مراکز درمانی مراجعه کردند.

به گفته وی، به طور میانگین روزانه بین 25 تا 30 نفر با مشکل تنفسی به بیمارستان‌های تابعه دانشکده علوم پزشکی آبادان مراجعه کردند.

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان اضافه کرد: از مجموع مراجعان تنها پنج نفر نیاز به بستری در بیمارستان داشتند و هیچ مورد فوتی نیز نداشتیم.

خوان‌زاده، دلیل بروز این مشکل را وجود ذرات معلق آب در جو اعلام کرد که بر اثر باران‌های اخیر سبب تشدید بیماری‌های تنفسی بر روی زمین شد و در ادامه عنوان کرد: برخی مبتلایان به بیماری آسم به همین دلیل بیماری‌شان تشدید شد.

وی تصریح کرد: تغییر ناگهانی دما سبب شدت یافتن فعالیت ویروس‌های نهفته موجود در مخاط بینی و تشدید بیماری‌های تنفسی و در نهایت مراجعه افراد به مراکز درمانی می‌شود.

معاون درمانی دانشکده علوم پزشکی آبادان از شهروندان خواست تا گرمای بدن را در حد مناسب نگه داشته، فاصله خود را از افراد بیمار رعایت کنند، ماسک بزنند، بهداشت فردی را رعایت کنند و در صورت بروز بیماری تنفسی همچون تب، سرفه، خلط، آبریزش بینی و تنگی نفس به مراکز درمانی و یا مطب پزشکان مراجعه کنند.

خوان‌زاده گفت: بر اساس هماهنگی‌های انجام شده با مراکز درمانی، رسیدگی به وضعیت بیماران تنفسی در اولویت قرار می‌گیرد و در صورت نیاز، بیمار به مراکز تخصصی و حتی پزشک متخصص نیز معرفی می‌شود.

وی در پایان، از موضوع آگاهی بخشی و ارائه آموزش‌های لازم به شهروندان از طریق رسانه‌ها و تهیه و توزیع بروشور به عنوان یکی از اقدامات جدی و قابل اجرا از سال آینده خبر داد و گفت: قصد داریم تا مردم با اقدامات فردی در راستای پیشگیری از ابتلا به بیماری آگاه شوند.

نوشتن دیدگاه