20 بهله پرنده شکاری در آبادان به دامن طبیعت بازگشت

رییس اداره محیط زیست شهرستان آبادان از رها سازی 20 بهله پرنده شکاری از نوع سنقر سفید، تالابی، پرنده گندمزار و سارگپه به دامن طبیعت در این شهرستان خبر داد.

سید احمد موسوی آزاد گفت: طی یک ماهه گذشته همچنین هشت بهله دلیجه و 77 کبوتر قمری که از سوی صیادان غیر مجاز به دام افتاده بودند در طبیعت رهاسازی شد.

وی از انجام عملیات ویژه گشت زنی، کنترل و شناسایی مناطق احداث کوخه به منظور جلوگیری از صید غیرمجاز و زنده گیری پرندگان شکاری خبر داد و اظهار داشت: این عملیات ها به صورت مشترک با اداره محیط زیست خرمشهر و پایگاه دریابانی بهمنشیر در مناطق ساحلی خوریات گوبان، گوارین و ابوخضر و رودخانه بهمنشیر و همچنین حاشیه جاده کارون و مناطق دشتی تالاب شادگان انجام شد.

موسوی آزاد گفت:این عملیات ها به کشف و تخریب 43 فقره کوخه بازگیری، جمع آوری و ضبط 71 رشته تور بازگیری و دستگیری هشت متخلف و معرفی آنها به مراجع قضایی انجامید.

رییس اداره محیط زیست آبادان ضرر و زیان وارده به طبیعت ناشی از صید غیرمجاز و ساخت کوخه را 34 میلیون و 100 هزار ریال اعلام کرد و افزود: خسارت وارد شده از متخلفان صید اخذ و به حساب دولت واریز شد.

رییس اداره محیط زیست شهرستان آبادان در بخش دیگری از سخنانش همچنین از آغاز نصب دستگاه پایش پرتو محیطی با همکاری سازمان انرژی اتمی برای اولین بار در استان خوزستان در آبادان خبر داد.

موسوی آزاد افزود: با توجه به شدت میزان گرد وخاک در منطقه و نفوذ گرد و خاک از عراق به هوای آبادان و خرمشهر، این دستگاه امکان پایش رادیواکتیو احتمالی در گرد و غبار منتشره را دارد.

موسوی آزاد گفت: هزینه خرید و نصب این دستگاه از سوی سازمان انرژی اتمی تامین شده و میحط زیست آبادان، محل مورد نیاز برای نصب و نگهداری این دستگاه را فراهم کرده است.

طی یک ماه گذشته گرد و خاک با بیش از 10 برابر حد مجاز، شهرستان های آبادان و خرمشهر را در برگرفت و باعث بروز مشکلاتی برای اهالی این دو شهرستان شد.

نوشتن دیدگاه