راه‌اندازی نخستین دستگاه پایش میزان پرتوهای محیطی آبادان با همکاری سازمان انرژی اتمی

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آبادان گفت: تا پایان ماه جاری با همکاری سازمان انرژی اتمی کشور نخستین دستگاه پایش میزان پرتوهای محیطی در آبادان نصب و راه‌اندازی می‌شود.

سید احمد موسوی‌آزاد ظهر امروز در جلسه پدافند غیرعامل در محل سرسرای اجتماعات فرمانداری ویژه آبادان با اشاره به بروز پدیده گرد و غبار که در سال‌های اخیر با تکرار بروز آن و افزایش میزان آلایندگی منتشره از این پدیده در هوای آبادان روبه‌رو شده‌ایم، اظهار کرد: میزان آلایندگی هوا در زمان بروز پدیده گرد و غبار توسط دستگاه مذکور و بر اساس شاخص‌های تعیین شده از سوی سازمان انرژی اتمی پایش و سنجیده می‌شود.

وی اضافه کرد: از آنجایی که احتمال می‌رود گرد و خاک ورودی به ایران از ناحیه عراق حاوی مواد رادیو اکتیو باشد ضمن آنکه به دلیل موقعیت جغرافیایی آبادان (مرزی بودن) با منابع مختلفی در اطراف مرز در ارتباط است لذا این پایش انجام و در مراحل بعدی در طراحی‌ها و ارائه راهکارهای عملی رفع این معضل استفاده می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آبادان با تاکید بر مخاطره آمیز بودن آلایندگی هوای ناشی از بروز گرد و خاک بر سلامت مردم آبادان تصریح کرد: در تلاش برای انجام اقدامات موثر و مفید به‌منظور کاهش آلایندگی‌ها هستیم.

 

در موضوع پدافند غیرعامل با 2 موضوع آلایندگی‌های زیست محیطی در آب و هوا مواجه هستیم

موسوی‌آزاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در موضوع پدافند غیرعامل با دو موضوع آلایندگی‌های زیست محیطی در آب و هوا مواجه هستیم، یادآور شد: در زمینه آلایندگی‌های زیست محیطی در آب، ما به طور مستمر آب رودخانه اروند را در ایستگاه‌های ثابت خود مورد پایش قرار می‌دهیم.

وی با تاکید بر تهدید آمیز بودن ورود پساب‌های بیمارستانی به رودخانه‌های اروند و بهمنشیر بر لزوم دقت نظر در کنترل و ممانعت از ورود این پساب‌ها به رودخانه‌ها تاکید کرد.

موسوی‌آزاد گفت: در بخش صنعتی نیز در سال گذشته تجربه‌ گران و خوبی داشتیم، هرچند که آلودگی هوا ناشی از انتشار مواد نفتی توسط پالایشگاه سبب دردسرهای زیادی برای شهروندان آبادانی شد، اما توانستیم با پیگیری جدی موضوع در جهت بهینه‌سازی و استانداردسازی واحد مرتبط با این مسئله اقدام کنیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آبادان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آلایندگی‌های منتقله از طریق گونه‌های جانوری و گیاهی افزود: از آنجایی که در ماه‌های اخیر بروز آنفولانزای پرندگان بر روی اقتصاد ما نیز تاثیر گذاشته است، لذا باید با همکاری اداره دامپزشکی و شهرداری بتوانیم در زمینه انجام اقدامات پیشگیرانه تلاش کنیم.

این مسئول با تاکید بر کنترل گونه‌های مختلف گیاهی در مبادی ورودی و خروجی (گمرکات) عنوان کرد: اخیرا شاهد آن بودیم که برخی از واردکنندگان کالا، مواد بازیافت شده را در قالب مواد اولیه مورد نیاز وارد و در اختیار کارخانجات قرار می‌دادند که این مشکلات فراوانی را ایجاد می‌کرد.

موسوی‌آزاد در پایان بیان کرد: با همکاری سپاه توانسته‌ایم، اقدامات بسیار خوبی را به جهت جلوگیری از ورود این نوع از کالا انجام دهیم.

نوشتن دیدگاه