صدایی كه جاودانه شد.

چشم حاضران به دست مرد كه موج رادیو را می چرخاند، خیره مانده بود و با حركت شاخص موج گردان، حركت می كرد، مرد با دقت موج گردان را چرخاند تا به ایستگاه مورد نظر رسید، گوینده كه انگار در انتظار تنظیم موج بود، اعلام كرد: اینجا آبادان است، صدای ما را از رادیو نفت آبادان می شنوید.

سال های آغازین دهه 30 بود كه صدای رادیو نفت آبادان در گوش مردم این دیار پیچید و هر روز مشتاقان زیادی برای شنیدن برنامه های این رادیو در انتظار شروع برنامه بودند، در ابتدا فقط روزانه سه ساعت برنامه پخش می شد، اما بعد از مدتی برنامه های آن 24 ساعته شد.

تولد رادیو نفت آبادان در سال هایی كه هنوز رسانه ها فراگیر نشده بود، رویدادی قابل توجه بود. برنامه های این رادیو در زمانی پخش می شد كه بخش قابل توجهی از مردم فاقد دستگاه گیرنده رادیویی و تلویزیون بودند و به همین دلیل هرجا صدای رادیوی به گوش می رسید، عده ی زیادی برای گوش سپردن به برنامه ها جمع می شدند.

فعالیت رادیو نفت آبادان به سال های اول دهه 30 باز می گردد، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در آبادان دو فرستنده رادیویی فعال بود؛ یكی متعلق به شركت ملی نفت ایران كه از شهریورماه سال 1332 با نام رادیو نفت ملی به صورت 24 ساعته پخش برنامه داشت و دومی در سال 1352 توسط صدا و سیما به نام رادیو آبادان راه ­اندازی شده بود.

رادیو نفت آبادان به كمك یك فرستنده 250 واتی برای اطلاع رسانی به شهروندان و كاركنان شركت نفت با پخش روزانه سه ساعت برنامه متنوع با موضوع های اخبار داخلی و خارجی، گفتارهای بهداشتی و پزشكی، موسیقی و داستان به دو زبان فارسی و عربی در ناحیه بریم آبادان فعالیت خود را آغاز كرد.

با افزایش تعداد مخاطبان این رادیو، قدرت فرستنده آن به 660 وات ارتقاء یافت و توانست علاوه بر جلب رضایت مخاطبان داخلی به خصوص آبادانی ها، توجه شنوندگانی از كشورهای عربستان، عمان، فنلاند و افغانستان را به برنامه های خود جلب كند.

در اولین روز جنگ تحمیلی در 31 شهریور ماه سال 1359 كه دشمن بعثی حمله گسترده ای را به ایران اسلامی آغاز كرد، اغلب تاسیسات شهر آبادان بر اثر بمباران های عراق ، آسیب دید و رادیو و تلویزیون آبادان نیز به دلیل قطع برق شهر، از كار افتاد و كاركنان رادیو تلویزیون ملی وقت پراكنده و به استان های دیگر مهاجرت كردند.

قبل از آغاز جنگ به دلیل آن كه رادیو نفت ملی آبادان برنامه­ های تولیدی متنوع و فراوانی داشت، رادیو آبادان در عمل تنها تولید و پخش برنامه­ های تلویزیونی را بیشتر بر عهده گرفته بود و تولیدات رادیویی چندانی نداشت. رادیو نفت آبادان از ساعت 5/30 صبح تا 24 نیمه ­شب، برنامه­ های تولیدی متنوعی را پخش و در ساعات پخش اخبار سراسری ، برنامه های رادیویی سراسری را رله می­ كرد.

همزمان با شروع جنگ تحمیلی و قطع برنامه­ های رادیو و تلویزیون ملی ایران، گروهی از نیروهای متعهد كه با رادیو نفت ملی آبادان(مستقر در بریم) همكاری داشتند، فعالیت خود را برای حفظ صدای انقلاب و آبادان به صورت فعال آغاز كردند. مركز رسانه‌ای آبادان از آنجا كه در خط مقدم جبهه‌های جنگ قرار گرفته بود، با توجه به شرایط حساس و اضطراری منطقه و بمباران های مكرر عراق ، نقش مهمی در ارتقاء روحیه مردم و اطلاع رسانی از چگونگی نبرد در جبهه های میانی داشت.

رادیو آبادان طی آن سال ها ، 'صدای مقاومت' شهر بود و به رزمندگان و مردم شهر كه به اطراف پناه برده بودند، انگیزه مقاومت می داد، شنیده شدن صدای رادیو آبادان به معنای آن بود كه شهر هنوز سقوط نكرده است. وقتی شركت ملی نفت به وزارت نفت تغییر نام یافت، رادیو نفت نیز به رادیو نفت ملی تبدیل شد و فعالیت رادیو نفت ملی بعد از عملیات ثامن الائمه علیه السلام ، با برنامه­ های تولیدی همچنان ادامه داشت تا این كه در خرداد ماه سال 1361 بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی مبنی بر این كه تمام منابع تبلیغاتی صدا و تصویر باید زیر نظر یك واحد باشد، به صدا و سیما واگذار شد.

و این گونه بود كه در تیر ماه سال 61 به صورت رسمی رادیو نفت ملی آبادان در رادیو آبادان ادغام شد و فعالیت این رادیو به صورت مستقل متوقف و صدای آن جاودانه شد. تعدادی از كارمندان شركت نفت كه در مجموعه رادیو نفت آبادان با برخی عوامل مردمی همكاری می­ كردند، بعد از واگذاری رادیو به صدا و سیما، به شركت نفت كه محل اصلی كار آنان بود، بازگشتند.

عوامل مردمی این رادیو نیز به صورت قراردادی به استخدام صدا و سیمای مركز آبادان درآمدند و به فعالیت خود در رادیو آبادان ادامه دادند. تا اینكه پایگاه اطلاع‌رسانی شركت ملی نفت ایران روز گذشته گزارش داد كه در 15 بهمن 90 مراسم بازگشایی رسمی از رادیو نفت، همزمان با سی و سومین بهار انقلاب اسلامی با حضور احمد قلعه ‌بانی، مدیر عامل شركت ملی نفت ایران برگزار شده است.

بنابراین گزارش، راه‌اندازی رادیو نفت توسط روابط عمومی شركت ملی نفت ایران پس از یك ماه فعالیت آزمایشی در آستانه سالگرد سی و سومین فجر انقلاب شكوهمند اسلامی ایران محقق شده است . قرار است این رادیو پخش روزانه اخبار و خاطرات مرتبط با انقلاب اسلامی از زبان مدیران و كاركنان شركت ملی نفت ایران با زمینه سرودهای انقلابی، در ایام الله دهه فجر در ساختمان های مركزی این شركت انجام شود و در هفته های آینده برنامه ها و گزارش های خبری پخش كند .

نوشتن دیدگاه