بازگشت به روزهای توپ لاکی مشکل است.

گفت‌وگوی زیر با مظفر شاملی؛ رئیس هیئت فوتبال است. مردی که به خوبی می‌داند شرایط فعالیتش در آورد جدید با روزهای کاپیتانی‌اش در تیم صنعت‌نفت متفاوت است.

خود او هم امروز به خوبی می‌داند که پای در زمین سختی گذاشته است، جایی که خواسته یا ناخواسته وارد بودن به قاعده بازی را طلب کرده و باید بدانی که رئیس هئیت فوتبال آبادان بودن را، مظفر شاملی را همه می‌شناسیم. همان که سال‌های دورتر شاهد هنرنمایی‌های پر شماره وی در ورزشگاه تختی و با لباس صنعت نفت بوده‌ایم.

کاپیتان شماره هشت تیم فوتبال صنعت نفت آبادان در دهه 70 امروز  متصدی هدایت فوتبال آبادان است. تفاوت انتظارات را احساس می‌کنید؟

* شاملی: صددرصد، کار بسیار مشکل‌تر از آن روزهایی ا‌ست که به عنوان بازیکن خدمت می‌کردم . همه باید دست به دست هم داده تا کارها به نحو احسن انجام شود. رسیدگی به زیر ساخت‌ها و کاستی‌ها حمایت همه جانبه می‌طلبد، مظفرشاملی تنها کار را از پیش نمی‌برد . نماینده مجلس ، فرماندار و سایر مسئولان شهری باید آستین همت را بالا زده تا جوان آبادانی را به سمت و سوی ورزش راهنمایی کنیم.

مشغول بودن شما در امور اداری خدمات اجتماعی پالایشگاه، مسئولیت استخرهای این ارگان و  باشگاه فرهنگی پالایشگاه این ذهنیت را بوجود آورده که تکثر  شغلی ممکن است به اولویت دادن زمانی‌تان به هیئت فوتبال ضربه بزند ...

* شاملی: فکر نمی‌کنم از این بابت مشکلی بوجود بیاید، به هر حال با تقسیم کار و تفویض اختیارات از عهده امور بر آمده و زمان کافی را برای رسیدگی به هیئت فوتبال آبادان تخصیص می‌دهم.

اینکه مظفر شاملی از بطن پالایشگاه، رئیس هیئت فوتبال آبادان شده این تصور را ایجاد می‌کند که وابستگی این مجموعه به پالایشگاه بیش از پیش شود...

* شاملی: همان‌طور که گفتم نه تنها پالایشگاه بلکه به حمایت و پشتیبانی سایر ارگان‌ها و اقشار نیازمند هستم. هر فرد یا سازمانی که با نیت یاری وارد شود دستش را می‌فشاریم. فرقی نمی‌کند چه کسی از کجا و به چه شکل کمک می‌گیرد . همه ما باید به آبادانی بودنمان ببالیم.

ولی فکر می‌کنم حساب ویژه‌ای روی کمک‌های پالایشگاه باز کرده‌اید ...

* شاملی: هنوز صحبت خاصی نشده ولی فکر نمی‌کنم پالایشگاه در این خصوص دریغ کند.

مسابقاتی که به شکل منظم در سطح شهرستان برگزار می‌شد با توجه به نبود رئیس هیئت به شکل راکد درآمد. تاریخ از سرگیری فوتبال باشگاهی آبادان چه زمانی مشخص شده است ؟

* شاملی: تاریخ دقیق را مشخص نکرده‌ایم باید ابتدا به ساکن کمیته‌ها تشکیل شوند بعد با اعلام فراخوانی ضمن دعوت از مدیران باشگاه‌ها و اعلام قبلی نسبت به برگزاری سریع مسابقات اقدام می‌کنیم .

رقابت‌هایی که البته با وجود برگزاری‌شان نه راندمان خوبی به لحاظ خروجی بازیکن و نه در نهایت معرفی تیم برتر به مسابقات قهرمانی استان را در پی داشته است...

* شاملی: به هر حال باشگاه‌های آبادانی به لحاظ مالی بنیه قوی ندارند و باید از سوی ارگان‌های  متمول شهری حمایت شده تا در دوره‌های بعدی بدون هیچ مشکلی در رقابت‌های فرا شهری حاضر شوند و با شما هم عقیده‌ام که در سالیان اخیر تیم‌های فوتبال آبادانی و مسابقات باشگاهی در منطقه در خصوص خروجی بازیکن نیز با مشکل مواجه شده‌اند که البته به عقیده بنده این موضوع نیز به وضعیت اقتصادی تیم‌ها بر می‌گردد.

یکی دیگر از دغدغه‌های اصلی فوتبالی‌های آبادان مخصوصاً کسانی که مویی در این رشته ورزشی سفید کرده‌اند منزوی شدن یا به عبارت واضح‌تر نابود شدن تیم‌هایی همانند کارگر و شاهین است. برای باز گرداندن این دو مجموعه تمهیدی در نظر گرفته‌اید ؟

* شاملی: تیم فوتبال کارگر و پیروز آبادان تا سال 81 زیر نظر وزارت نفت فعالیت خود را پی‌گیری می‌کردند ولی بعد از آن با خارج شدن این دو مجموعه از چارت ورزشی صنعت نفت باید اذعان داشت که فوتبال منطقه ضربه زیادی خورد. بسیاری از بازیکنان شهرهای آبادان و خرمشهر که پیشرفت ورزشی خود را در این تیم‌ها پیگیری می‌کردند دست به کوچ زده و به شهرهای دیگر نقل مکان کردند. به هر تقدیر تمام تلاش خود را به کار بسته تا تیم‌داری دوباره این مجموعه ها را ببینیم.

گویا هیئت فوتبال آبادان مبلغی را نیز از باشگاه صنعت نفت طلب دارد . پی‌گیر وصول این طلب نیز هستید ؟

* شاملی: از این موضوع بی‌اطلاع نیستم ولی با توجه به تعامل خوب هیئت و باشگاه صنعت نفت، مشکلی وجود نداشته و دو طرف در راستای فعالیت‌های یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

فعالیت غلامعلی ناصری، رئیس پیشین هیئت فوتبال آبادان را چگونه ارزیابی می‌کنید ؟

* شاملی: هر کس به اندازه توان خویش فعالیت کرده و اگر روزی در پیشبرد اهدافش به مشکل برخورد شک نکنید که سدهایی را پیش روی دیده است، ناصری در سرما و گرما زحمات بسیاری را متحمل شد ولی به هر حال پست ها برای هیچکس ماندنی نیست.

شاید یکی از چالش‌های هیئت فوتبال در زمان ریاست ناصری، اختلاف‌سلیقه وی با کانون پیشکسوتان فوتبال آبادان بود. شما چه سیاستی را در خصوص ارتباط‌ یا ضد ارتباط با این گروه در برمی‌گیرد ؟

* شاملی: خود من یکی از اعضای کانون پیشکسوتان فوتبال آبادان بوده و ارادت خاصی به این مجموعه دارم و مطمئن باشید که دست دوستی و مشاوره خود را به سوی اعضای این کانون در راستای اعتلای فوتبال آبادان دراز می‌کنم.

و قولی که مظفر شاملی؛ رئیس هیئت فوتبال آبادان به اهالی فوتبالی این شهرستان می‌دهد...

* شاملی: بحث برگشتن به روزهای رویایی مشکل است، به روزهایی که آبادانی‌ها و خوزستانی سهم عمده‌ای در فوتبال کشور داشتند. من معتقدم جنگ تحمیلی با وجود اینکه هشت سال به طول انجامید ولی به اندازه 28 سال فوتبال آبادان را به عقب انداخت، جوان‌های آبادان در آن سال‌ها پراکنده شده و استعدادهای بسیاری از آنها هرز رفت، گذشت آن روزهایی که آبادانی پا به توپ به‌دنیا می‌آمد و مدارس، محلات و باشگاه‌ها در سال ده‌ها فوتبالیست مطرح را معرفی می‌کردند، شرایط اقتصادی امروز به گونه‌ای است که نمی‌توان توقع زیادی از خانواده‌ها بابت حمایت از فرزندان مستعد داشت، سعی می‌کنیم حداقل امکانات را برای فعالیت فرزندان فوتبالی شهر فراهم کنیم.

 

گفت‌وگو از امین جوکار

نوشتن دیدگاه