مصوبات جديد دولت براي بهسازی آبادان و خرمشهر

استاندار خوزستان به تشريح مصوبات اخير دولت در زمينه بهسازي شهرهاي آبادان و خرمشهر و همچنين پروژه‌هاي آماده افتتاح در خوزستان پرداخت.

"جعفر حجازي" در نشستي خبري که شامگاه سه شنبه، 27 دي در استانداري خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به صدور مجوز تردد خودروهاي پلاک اروند از سوي هيات دولت، سوالات زيادي در زمينه نحوه اجرايي شدن اين مصوبه مطرح است؛ در جلسه هيات دولت که اوايل دي ماه برگزار شد، موضوع افزايش شعاع تردد خودروهاي پلاک اروند به دولت پيشنهاد شد.

وي افزود: با توجه به اين که بسياري از ساکنان شهرهاي آبادان و خرمشهر براي انجام اموري مانند کارهاي اداري به مرکز استان تردد دارند، لازم بود که شعاع تردد خودروهاي پلاک اروند افزايش يابد؛ همچنين تصويب اين طرح در بازگشت مهاجران اين دو شهر و رونق آبادان و خرمشهر تاثير بسياري خواهد داشت. خوشبختانه اين طرح با موافقت رئيس جمهور به تصويب رسيد.

حجازي درباره جزييات اين مصوبه، تصريح کرد: بر اساس اين مصوبه، ساکنان شهرهاي آبادان و خرمشهر و اشخاص حقوقي مي‌توانند با خودروهاي پلاک اروند که مورد تاييد منطقه آزاد است تا مرکز استان تردد داشته باشند. روز گذشته، آيين نامه اجرايي اين طرح در هيات مديره منطقه آزاد اروند به تصويب رسيده و بر اساس آن نحوه اجراي طرح و مسيرهاي تردد تا مرکز استان تعريف شده است.

اين مصوبه هفته آينده ابلاغ مي شود و پس از آن سازمان منطقه آزاد اروند، طرح را اجرايي خواهد کرد. استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: همچنين پيش از اجراي طرح، هماهنگي لازم ميان منطقه آزاد اروند و ناجا ايجاد خواهد شد تا از تخلف رانندگان خودروهاي پلاک اروند در خارج از محدوده شهرهاي آبادان و خرمشهر پيش گيري شود.

وي با اشاره به مصوبه هيات دولت در زمينه بازسازي ساختمان‌هاي مخروبه شهرهاي آبادان و خرمشهر، ادامه داد: حدود 130 هکتار اراضي و ساختمان‌هاي مخروبه در اين دو شهر باقي مانده و صاحبان اين ساختمان‌ها به دلايل مختلفي ملک خود را رها کرده‌اند. تملک اين اراضي به لحاظ قانوني تاکنون امکان پذير نبوده است؛ با پيگيري‌هايي که در دو سال گذشته انجام شد، اين موضوع در قانون برنامه پنجم گنجانده شد و ساماندهي و احياء اراضي و ساختمان‌هاي مخروبه باقي مانده از جنگ تحميلي به تصويب رسيد.

حجازي گفت: در جلسه هيات دولت، اختيار اجراي اين مصوبه از سوي رئيس جمهور به وزير راه و شهرسازي و پس از آن به استان تفويض شد. به اين ترتيب اعتبار خوبي از سوي دولت به استان اختصاص يافته تا همه اراضي و ساختمان‌هاي مخروبه آبادان و خرمشهر، تملک و احياء شوند و چهره اين دو شهر تغيير کند.

استاندار خوزستان با اشاره به مصوبه‌اي براي تسريع در پاکسازي اراضي آلوده به مين اطراف خرمشهر، افزود: براي اجراي اين طرح، بيش از 21 ميليارد تومان از سوي دولت به وزارت دفاع اختصاص يافته و بر اساس اين مصوبه، پاکسازي اراضي غرب خرمشهر، به ويژه شلمچه تا پايان سال جاري تکميل خواهد شد.

وي با بيان اين که تعداد زيادي از شناورهاي موجود در آبادان و خرمشهر داراي قدمت زياد هستند و فعاليت برخي از آن‌ها غير اقتصادي است، تصريح کرد: مصوب شده است که از محل سپرده‌هاي سازمان بنادر و دريانوردي نزد بانک ملت به تعداد 200 شناور، وام تسهيلات کم بهره در اختيار صاحبان شناورها قرار گيرد تا هم ظرفيت شناورها افزايش يابد و هم ناوگان نوسازي شود.

مقدمات اجراي طرح از سوي بانک ملت و سازمان بنادر انجام شده و در آينده نزديک ثبت نام از صاحبان شناورها انجام مي شود. حجازي با اشاره به تصويب لايروبي رودخانه‌هاي آبادان و خرمشهر و خارج کردن مغروقه ها، خاطرنشان کرد: دولت اين موضوع را به وزارت راه و شهرسازي ابلاغ کرد تا با همکاري وزارت نيرو، شناورهاي غرق شده محدوده کارون و بخشي از اروند حداکثر تا اوايل سال آينده خارج شود تا مسير تردد شناورهاي باري و صيادي باز گردد.

استاندار خوزستان ادامه داد: لايروبي رودخانه هاي کارون و بهمنشير از ديگر مواردي بود که به تصويب رسيد. همچنين اين اختيار به خوزستان داده شده که با شرکت‌هايي که علاقه‌مند هستند به جاي دستمزد، لاي حاصل از رودخانه را ببرند، قرارداد منعقد کند.

وي عنوان کرد: تسريع در تامين اعتبار براي ايجاد شبکه‌هاي آبياري و زهکشي از ديگر مواردي بود که به تصويب رسيد؛ از محل اعتبارات ويژه آب‌هاي مرزي که امسال در اختيار وزارت نيرو قرار گرفته، اعتباري براي سازمان آب و برق خوزستان اختصاص مي‌يابد تا پيش از پايان کار دولت دهم، اين پروژه به بهره برداري برسد. اجراي اين طرح به توسعه کشاورزي و نخيلات در آبادان و خرمشهر کمک مي کند.

حجازي گفت: موارد ديگري مانند واردات ميني بوس براي مونتاژ در آبادان و خرمشهر هم در جلسه هيات دولت مطرح شد که اين موارد براي بررسي بيشتر به کميسيون اقتصادي دولت محول شد.

وي با اشاره به ديگر مصوبه هيات دولت براي استان خوزستان مبني بر استخدام فارغ التحصيلان بيکار در پست‌هاي خالي، عنوان کرد: براي اجراي اين مصوبه هياتي از سوي معاونت نيروي انساني رياست جمهوري به استان سفر کرد و پس از بررسي همه جوانب، اجراي مصوبه نهايي شد. بر اين اساس به ازاي هر تخت بيمارستاني که امسال و سال آينده به بهره برداري مي‌رسد دو نفر نيروي انساني، به غير از نيازهاي بهداشت و درمان، استخدام مي شود.

حجازي گفت: برآورد مي‌شود که تا پايان سال 91، 1100 تخت بيمارستاني در استان به بهره برداري برسد و به اين ترتيب 2200 نيرو در اين بخش استخدام خواهند شد. استاندار خوزستان با اشاره به جذب رشته‌هاي علوم پايه در آموزش و پرورش، افزود: بر اين اساس حدود 1500 نفر در رشته هاي علوم پايه و با اولويت شهرهاي جديد و مناطق محروم از سوي آموزش و پرورش جذب مي‌شوند. اين افراد تا پيش از آغاز سال تحصيلي آينده استخدام مي‌شوند.

وي تصريح کرد: در مجموعه ستاد استان، اداره‌ها و ارگان‌ها در شهرستان‌ها، استخدام بيش از 7500 نفر تصويب شد. براي استخدام حداقل 5000 نفر از اين تعداد در سال جاري آگهي مي شود و مابقي هم در ابتداي سال آينده جذب خواهند شد. همچنين تعدادي از اين استخدام‌ها تبديل وضعيت خواهد بود؛ اين افراد نيازي به شرکت در آزمون ندارند.

حجازي افزود: در زمان انتخابات مجلس هشتم، 25،4 درصد از کانديداهاي خوزستان رد صلاحيت شدند، اين در حالي است که اکنون صلاحيت 17 درصد افراد مورد تاييد قرار نگرفته است؛ در نهايت 306 کانديدا از استان خوزستان براي ورود به مجلس به رقابت مي پردازند. حجازي گفت: بر اساس برنامه زمان بندي انتخابات تا تاريخ اول بهمن ماه به شکايات داروطلبان رسيدگي مي‌شود و پس از آن شوراي نگهبان به صلاحيت کانديداها رسيدگي خواهد کرد؛ اسامي نهايي کانديداها هم، سوم اسفندماه منتشر مي شود.

استاندار خوزستان با اشاره به افزايش صادرات استان به کشور عراق، ادامه داد: ارتباط تجاري استان خوزستان با کشور عراق مستمر است و در سال گذشته در زمينه صادرات غيرنفتي به اين کشور به مرز يک ميليارد دلار رسيديم؛ در سال جاري هم 30 درصد افزايش صادرات داريم.

استاندار خوزستان درباره پرونده اخير اختلاس بانکي، افزود: منشاء اين اختلاس، خوزستان نبوده و هيچ پولي هم از استان خارج نشده است، بنابراين تاثير اين موضوع بر بانک هاي استان تقريبا صفر بوده است. منشاء اين سوء استفاده مالي در تهران و کيش بوده است. حدود 170 نفر در اين ارتباط احضار شده‌اند که از اين تعداد تنها پنج نفر خوزستاني بوده اند. کشف اين سوء استفاده هم در خوزستان انجام شد، ولي در ابتداي مشخص شدن اين موضوع هرکدام از مسئولان مصاحبه‌هايي انجام دادند و به دليل اين که کشف جرم در استان بود اين اختلاس به نام خوزستان نامگذاري شد، در حالي که منشاء آن خارج از استان بود.

وي با بيان اين که خوزستان در کنار تهران و فارس بيشترين بدهکاري را به بانک‌هاي کشور دارد، تصريح کرد: به دليل وجود صنايع بزرگ در استان، اين صنايع وام هايي را از بانک ها دريافت مي کنند و در بازپرداخت اقساط آن کم کاري مي‌کنند؛ اين شرايط باعث مي شود که قدرت وام دهي بانک‌ها کاهش يابد.

شوراي اشتغال به تازگي مصوبه‌اي داشته که اين مشکل را حل مي کند و با تضمين دولت، بانک‌ها موظف به ارايه تسهيلات هستند.

حجازي درباره ازدحام زائران عتبات عاليات در مرز شلمچه در روزهاي گذشته، خاطرنشان کرد: تردد انفرادي از مرز ممنوع است، ولي به دليل علاقه مندي زائران براي حضور در عتبات در دو مناسبت روز عرفه و اربعين با هجمه‌اي از زائران مواجه مي شويم که قابل پيش بيني نيست. در چنين شرايطي، اگر قرار بود قانون اجرا شود بايد مانع تردد زائران مي شديم، با اين وجود مجوز شوراي امنيت کشور براي تردد تعدادي زائر دريافت شد.

استاندار خوزستان گفت: براي پيش گيري از بروز مشکل براي زائران در مرز، بخش خصوصي را وارد کار کرده ايم و به اين ترتيب ساخت زائرسرا در خرمشهر توسط اين سرمايه گذاران انجام خواهد شد.

نوشتن دیدگاه