استاندار خوزستان حصارکشی منطقه آزاد اروند را متوقف کند!

نمایندگان مردم آبادان و خرمشهر خواستار پیگیری جدی استاندار خوزستان برای متوقف کردن پروژه حصارکشی منطقه آزاد اروند شدند.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با پروژه حصارکشی منطقه آزاد اروند اظهار کرد: در اصل توسعه منطقه آزاد اروند توسط دولت کاری اشتباه و غیرکارشناسانه بود زیرا شهرستان‌های آبادان و خرمشهر با درآمدهای موجود قابلیت اجرای این طرح را نداشتند.

عبدالله سامری اضافه کرد: بحث حصارکشی منطقه آزاد اروند نیز مطرح شده که این پروژه در صورت تحقق تنها به محدود کردن منطقه و بازماندن روستاها از یکسری امکانات خواهد انجامید.

وی با تاکید بر اینکه به نظر من این کار انجام نمی‌شود و نباید صورت پذیرد زیرا به نفع مردم و منطقه نیست تصریح کرد: اگر آقایانی که پیگیر این امر بوده‌ هزینه‌هایی را که بابت پروژه حصارکشی در نظر گرفته‌اند به عمران و آبادی خرمشهر اختصاص می‌دادند امروز شاهد تحول شگرفی در این منطقه بودیم.

این نماینده در پایان عنوان کرد: با حصارکشی منطقه آزاد اروند، روستاهای شهرستان‌های آبادان و خرمشهر از توسعه بازمی‌مانند و ما به‌عنوان منتخب مردم هیچ‌گاه اجازه چنین کاری را نخواهیم داد.

 

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص با حمایت از موضع استاندار خوزستان گفت: آبادان و خرمشهر هنوز فاقد زیرساخت‌های اولیه است و آمار سرمایه‌گذاری‌ها فقط در حد نمایش و تبلیغات است.

وی خاطرنشان کرد: حصارکشی تنها برای آن است که مدیران منطقه آزاد اروند بتوانند به راحتی مدیریت بکنند.

محمدسعید انصاری تصریح کرد: در حال حاضر مشکلات آبادان و خرمشهر در بخش‌های مختلف عمرانی و صنعتی بسیار زیاد است و متاسفانه منطقه آزاد اروند در این زمینه هیچ عملکرد مثبتی از خود ارائه نکرده است.

وی با اشاره به گسیل مدیران غیر بومی و بازنشسته در منطقه آزاد اروند گفت: معلوم نیست به چه علت این همه نیروهای پروازی و بازنشسته در این سازمان به کارگیری می‌شود در حالی که اکثر نخبگان آبادان و خرمشهر بیکار هستند.

وی با اشاره به رویکرد مثبت استاندار خوزستان برای رونق تجاری و اقتصادی استان گفت: مخالفت استاندار خوزستان با حصارکشی ناشی از دوراندیشی است چرا که مقتدایی به خوبی شرایط بعد از حصارکشی و مشکلات فراروی مردم را درک می‌کند.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اکثر مردم با حصارکشی در شرایط فعلی مخالف هستند و امیدواریم با پیگیری استاندار و نظر مساعد دولت جلوی این پروژه گرفته شود.

 

این در حالی است که قائم مقام سازمان منطقه آزاد اروند امروز از معرفی پیمانکار پروژه حصارکشی منطقه آزاد اروند در هفته جاری خبر داده است.

عبدالله کعبی اظهار کرد: در زمان حاضر اجرای پروژه حصارکشی در منطقه آزاد اروند روند اجرایی و عادی خود را طی می‌کند و در هفته جاری پاکت های مناقصه پروژه باز و پیمانکار طرح معرفی می‌شود.

وی افزود: امکان استفاده از ظرفیت های قانونی در کل محدوده منطقه آزاد اروند، توسعه تجارت شهری آبادان و خرمشهر و افزایش سرمایه گذاری در منطقه، مهمترین اهداف سازمان در این پروژه می باشد که در فاز اول آن با مبلغ یکصد و چهل و هشت هزار میلیون ریال و فاز دوم ، یکصد و پنجاه هزار میلیون ریال و در مدت زمان ۱۴ ماه برای هر کدام از فازها، به بهره برداری خواهد رسید.

با اجرای طرح حصارکشی معافیتهای گمرکی صنعتگران، تجار و بازرگانان نیز در منطقه اعمال خواهد شد و آزادسازی ورود و خروج کالا‌ها بدون دریافت حق گمرک آغاز می شود.

 

اسماعیل زمانی با بیان اینکه بر اساس قانون گمرک جمهوری اسلامی مناطق آزادی که می خواهند از مزایای منطقه آزاد بودن بهره بگیرند و در شرایط آنان باشند باید محصور باشند، اظهار داشت: برای این منظور ضمن انجام نقشه برداری از محدوده فعلی و تلاش برای ایجاد بسترهای لازم برای کار شش گیت خروجی در شهرهای آبادان و خرمشهر برای آن تعریف شد.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند از جاده های آبادان – اهواز، آبادان – ماهشهر، آبادان – اروندکنار ، آبادان – قفاس، خرمشهر – اهواز و امام صادق به سمت اهواز به عنوان شش گیت خروجی پیش بینی شده نام برد و تصریح کرد: به غیر از گیت های یاد شده مابقی محدوده (شهرهای آبادان و خرمشهر) حصار کشی می شوند.

نوشتن دیدگاه