70 درصد جرایم کشور ناشی از اعتیاد است

 

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بیش از 65 تا 70 درصد جرایمی که در کشور رخ می‌دهد، به طور مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از اعتیاد هستند.

دکتر احمد میدری در همایش ارتقای رفاه اجتماعی و فقرزدایی با رویکرد جلب مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد برای کاهش اعتیاد که روز دوشنبه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: اعتیاد مادر آسیب‌های متعدد اجتماعی است و بنابراین مقابله با اعتیاد، یک قدم استراتژیک برای کنترل آسیب‌های اجتماعی است.

وی افزود: در بند یک سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، مقام معظم رهبری تاکید کرده‌اند که مشارکت‌های مردمی و استفاده از نیروهای مردمی در همه حوزه‌ها به عنوان یک ابزار و هدف است.

تجربه‌های مختلف در کشور نشان داده هرجا به نیروهای مردمی اتکا شده، توانسته‌ایم گام‌های بلندی برداریم که بزرگ‌ترین گام، موفقیت در جنگ تحمیلی بوده است.

 

میدری ادامه داد: در بخش مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی؛ جذب منابع و استفاده از نیروهای مردمی حدود 30 درصد از بودجه را نیروهای مردمی بدون هیچ چشم‌داشتی تقدیم می‌کنند و بار بزرگی از مشکلات مردم را در این حوزه برمی‌دارند که این میزان، بخش عمده‌ای از بودجه بهزیستی را در بر می‌گیرد.

معاون وزارت کار و رفاه اجتماعی گفت: با مشارکت مردم؛ دانش اجتماعی مردم، ظرفیت‌ها و سرمایه‌های اجتماعی در کشور تقویت می‌شود و امیدواریم با رویکرد استفاده از نیروهای مردمی، اعتیاد را کنترل کنیم.

میدری با بیان این که مردم تنها اعانه‌بگیر بهزیستی نیستند؛ عنوان کرد: در دستگاه‌های دولتی به ظرفیت مردمی زیاد توجه نشده است.

وی اظهار کرد: انجمن‌های مردم‌نهاد پدیده‌های انسانی‌اند که هم آسیب و هم نقاط قوت دارند. در نهاد دولت باید این انجمن‌ها را به سمت سالم‌سازی هدایت کنیم که این کار متاسفانه کم صورت گرفته است.

وظیفه ماست که انجمن‌های خوب را از انجمن‌های بد تشخیص دهیم و زمینه رشد انجمن‌های مردم‌نهاد سالم را فراهم کنیم.

 

میدری با اشاره به برگزاری همایش ارتقای رفاه اجتماعی و فقرزدایی در اهواز، افزود: دلیل انتخاب خوزستان برای برگزاری این همایش، اقدامات مختلفی است که در حوزه مبارزه با اعتیاد در این استان صورت گرفته و این اقدامات نشان می‌دهد اراده‌ای قوی در خوزستان برای مقابله با اعتیاد و پیشگیری از آن وجود دارد.

وی گفت: به دنبال جلساتی که با استانداری و معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان داشتیم؛ بنا است که برنامه ارتقای رفاه اجتماعی را در این استان اجرا کنیم. این برنامه می‌تواند فصلی از برنامه ششم توسعه نیز باشد.

در برنامه ششم توسعه قرار است فصل گسترده‌ای تحت عنوان رفاه اجتماعی وجود داشته باشد که شیوه تدوین برنامه رفاه اجتماعی با سایر برنامه‌ها متفاوت است.

وی افزود: به عنوان هماهنگ‌کننده بخش رفاه اجتماعی کشور، برنامه ارتقای رفاه اجتماعی را از شهرستان‌ها آغاز می‌کنیم و پس از آن به سطح کشور آورده شود.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: در اجرای این برنامه، از بهزیستی خوزستان خواسته شده که در حوزه کاهش اعتیاد در شهرستان‌ها، تصویری تهیه شود تا مجموعه‌ای از اقدامات را تحت عنوان یک برنامه برای کاهش اعتیاد در هر یک از شهرستان‌های خوزستان تعریف کنیم.

وی گفت: بنا به وظیفه‌ای که برعهده ما است به حرکت‌هایی که استاندار خوزستان در جهت پیشگیری و مبارزه با اعتیاد آغاز کرده، کمک خواهیم کرد تا در کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد گام‌های موثری برداشته شود.

نوشتن دیدگاه