سود دهی پالایشگاه آبادان توسعه شهری را به دنبال دارد

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: سود دهی پالایشگاه آبادان می تواند توسعه شهری را به دنبال داشته باشد.

عباس کاظمی صبح امروز در جلسه هم اندیشی با مسئولان شهری آبادان و اصحاب رسانه در محل باشگاه گلستان آبادان افزود: موضوع نوسازی کامل پالایشگاه آبادان به طور جدی در دستور کار وزارتخانه قرار دارد.

وی از قوام پالایشگاه به عنوان یکی از ارکانهای مهم شهری آبادان نام برد و اظهار کرد: قوام پالایشگاه مستلزم نوسازی آن است زیرا قدیمی است و در طول ادوار مختلف فرصتی برای مطابقت با نوآوری های جدید نداشته لذا پالایشگاه سوددهی نیست.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران خاطر نشان ساخت: تصمیم دولت در اعلام کل شهرهای آبادان و خرمشهر به عنوان منطقه آزاد اروند بسیار سنجیده و خوب بود چرا که این تصمیم می تواند با جذب سرمایه گذار توسعه این دو شهر را نیز موجب شود.

کاظمی گفت: امید می رود تا با همدلی و همراهی مجموعه سازمان منطقه آزاد اروند بتوانیم طرح تثبیت پالایشگاه را به سرانجام برسانیم تا ظلم تاریخی که در طول 23 سال به دلیل تجاوز دشمن به آبادان وارد شد را جبران و پویایی را به منطقه باز گردانیم.

 

نگاه خاصی به آبادان داریم

وی تصریح کرد: آبادان محور نفت و خانه دوم ما نفتی ها محسوب می شود، لذا نگاه خاصی به این شهر داشته و داریم.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران یادآور شد: در جنگ تحمیلی شهر آبادان صدمه جدی دید و این را همگان شهادت می دهند، صدماتی که در دوران جنگ به این شهر وارد شد باید هر چه سریعتر جبران شود.

کاظمی ادامه داد: پارسال به رغم محدویتهایی که در بحث استفاده از فاینانس کشور چین وجود داشت موضوع توسعه پالایشگاه آبادان همچنان به عنوان یک اولویت و بدون هیچ کمی و کاستی دنبال شد، حقیقت آنست که تمام ایرانی ها چه مسئول و چه غیر مسئول دلشان می خواهد تا وضعیت شهر آبادان هر چه سریعتر بهبود یابد و این کار جز در سایه همدلی، همراهی و استفاده از تجارب دوستان میسر نخواهد شد.

وی گفت: چند ماه پس از پذیرش قطعنامه تمامی پالایشگاههای کشور برای کمک به بازسازی پالایشگاه آبادان به صحنه آمدند و حتی موفق شدند تا در یک زمان منطقی واحد 85 را آماده راه اندازی کنند که این خود یک حماسه بزرگ بود هر چند که کمتر به آن پرداخته شد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اینکه در 12 فروردین سال 68 واحد 85 و بخشهای مرتبط پالایشگاه آبادان به دست مقام معظم رهبری افتتاح شد، افزود: پس از آنکه کار بازسازی واحدهای مسکونی کارکنان پالایشگاه نیز انجام شد، طرح بازسازی تمامی پالایشگاه مطرح شد که در این راستا اقدامات فراوانی نیز انجام شد که از جمله آن می توان به موضوع فاز دو کت کراکر اشاره کرد.

 

تولید محصولات مطابق با استانداردهای یورو 5

وی با تاکید بر بازسازی جدی پالایشگاه آبادان اظهار کرد: در طرح تثبیت پالایشگاه آبادان با ظرفیت مشابه فعلی (60 هزار بشکه در روز) تمامی محصولات پالایشگاه قدیم و جدید مطابق با استانداردهای یورو 5 خواهد شد.

کاظمی تصریح کرد: اجرای مناسب و کامل طرح تثبیت پالایشگاه آبادان مقوله ای است که همفکری و همکاری تمامی مسئولان شهرستان را طلب می کند ضمن آنکه وزارت نفت نیز از هیچ کمکی به منظور سرعت بخشی به انجام این کار دریغ نمی کند اما به هر حال اجرای پروژه شاه بیت کار است.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران یادآور شد: پالایشگاه آبادان پایداری خاص خود را نخواهد داشت مگر اینکه طرح به طور کامل اجرا شود.

وی با اشاره به عمر یکصد ساله پالایشگاه آبادان ادامه داد: هنگامی که هیچ صنعت عظیمی در نیمکره شرقی وجود نداشت در آبادان پالایشگاه وجود داشت و هنوز هم این پالایشگاه در صدر تاریخ قرار دارد، پالایشگاهی که پنج جنگ جهانی را به خود دیده است و همواره بر روی پا بوده و این به همت مسئولان و وابستگی مردم این شهر به پالایشگاه و زادگاهشان مرتبط می شود.

نوشتن دیدگاه